طراحی جلد کتاب

خدمات طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب یکی از مهم ترین اقدامات قبل از چاپ کتاب میباشد. چرا که جلد کتاب شما هویت کتاب شما است و شوق و سلیقه ی طراح را به رخ میکشد.  یک طراحی خوب  میتواند تاثیر زیادی بر روی ترغیب کردن  مخاطب برای خرید کتاب را داشته باشد و نظر بیننده را به خود جلب کند. طراحی جلد کتاب باید به گونه ای باشد که بتواند اطلاعاتی درست از محتویات و شخصیت های کتاب بدهد. امروزه تنوع در این حوضه بسیار بیشتر از گذشته است و جنس جلد کتاب یکی از این تغیرات متنوع را شامل می شود.

در این مقاله می خوانید : 

طراحی جلد کتاب چیست؟

طراح جلد کتاب کیست؟

چه مواردی بر روی جلد کتاب می آید؟

چه کتاب هایی نیاز به طراحی جلد دارند؟

جلد کتاب شامل چه قسمت هایی است؟

در طراحی جلد کتاب به چه نکاتی توجه کنیم؟

سفارش طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب چیست؟

طراحی جلد کتاب باعث قضاوت و پیش بینی راجب آن کتاب و محتوای داخل آن میشود. اگر میخواهید فروش بهتری برای آثاری که خلق کردید و کتابی که نوشته اید داشته باشید این مقاله را ازدست ندهید.

اولین قدم برای طراحی خلاقانه ی جلد کتاب جمع آوری اطلاعات, بررسی و تحلیل آنها میباشد. کتاب  برای چه کسی است؟ فرهنگ و مخاطب کتاب خود را بشناسید. برای چه جنسیتی مناسب است؟ کدام رده ی سنی آن را میخوانند؟ از چه تصاویری در کتاب استفاده کرده اید؟ رنگ فونت و سایز آن بهترین ایده را برای طراحی جلد به شما می دهند. از کتاب های پر فروش ایده بگیرید و جلد آنها را تحلیل کنید. چرا که معمولا کتاب های محبوب و جذاب از طراحی جلد کتاب فوق العاده ای برخوردار هستند. این را بدانید که که عنوان و رنگی که روی جلد می آید بیشترین اثر گذاری را بر روی ذهن مخاطب دارد پس اگر کتاب شما نکته و ویژگی جذابی دارد حتما آن را قید کنید.

طراحی جلد کتاب

 

طراح جلد کتاب کیست؟

طراح جلد کتاب معرف کتاب شماست و کسی که اینکار را انجام می دهد باید در نظر داشته باشد که کتاب شما، پشت ویترین کتاب فروشی ها و در کنار سایر کتاب ها دیده شود. طراح باید خلاق باشد و بتواند  با هنر خود مخاطب را جذب کند. باید توجه داشته باشد که جلد کتاب و طراحی آن رکن اصلی یک کتاب است که به فروش آن کمک میکند. بنابراین طراح آن باید اطلاعات کافی داشته باشد. خواندن کتاب بسیار مهم است ویک طراح ماهر میداند که تمام کتاب باید خوانده شود و سپس جلد آن طراحی شود.

چه مواردی بر روی جلد کتاب می آید؟

مهم ترین اطلاعاتی که بر روی جلد کتاب می آید نام نویسنده، عنوان کتاب، تصاویر، عطف و دسته بندی است.

چه کتاب هایی نیاز به طراحی جلد دارند؟

یکی از ابتدایی ترین سوالاتی که ممکن است به ذهن شما بیاید این است که چه کتاب هایی احتیاج به طراحی جلد دارند؟ ما در این مقاله سعی کردیم یک دسته بندی مختصر از این کتاب ها در اختیار شما قرار دهیم:

 طراحی جلد کتاب درسی

طراحی جلد کتاب کودک

طراحی جلد کتاب عاشقانه

طراحی جلد کتاب شعر

طراحی جلد کتاب رمان

طرح روی جلد کتاب داستان

طراحی جلد کتاب کودک:

طراحی جلد کتاب کودک باید هیجان انگیز و شامل تکنیک های زیبا سازی باشد و بتواند مفاهیم و محتویات کتاب را در حالت عکس  و همراه با رنگها ی جذاب بیان کند. این نکته بسیار مهم است زیرا کودکان توجه خاصی به جلد کتاب و نقاشی های آن نشان میدهند. هرچه جلد کتاب شاد تر باشد کوکان به خصوص زیر 7 سال بهتر با کتاب ارتباط برقرار میکنند. اما در طراحی جلد کتاب برای کودکان در سنین بالاتر میتوانید از نوشته های مفهومی و عناوین جذاب استفاده کنید. اگر در طراحی  کتاب کودکان به نکات بالا توجه کنید قطعا یک طراحی جلد کتاب کودک خلاقانه خواهید داشت.

طراحی جلد کتاب خلاقانه:

طراحی جلد کتاب خلاقانه هنر یک طراح است. هر جلد کتاب که طراحی میشود شامل چند خط توضیح و نوشته است. که اغلب پیام خاصی را در بر دارد و گاهی میتواند سوالی باشد. مثلا جلد یک کتاب عاشقانه باید شامل تصاویر و لحن عاشقانه باشد و مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند. یا اگر کتابی برای کودکان نوشته اید رنگ و تصاویر بر روی جلد باید به گونه ای باشد که کودکان را به وجد آورد.  هزینه ای که برای طراحی جلد کتاب میشود بسیار مهم است  و در مقایسه با دیگر موارد مورد نیاز برای چاپ کتاب هزینه ی کمتری را شامل میشود. اما تاثیر زیاد و چشمگیری بر روی فروش کتاب دارد. پس برای هزینه در طراحی هوشمندانه عمل کنید. زیرا موفقیت نویسنده وابسته به آن است.

جلد کتاب شامل چه قسمت هایی است؟

1-طرح روی جلد کتاب

اولین قسمتی که توجه مخاطب را جلب میکند جلد روی کتاب است. پس جلد کتاب باید به گونه ای طراحی شود که در کمترین زمان بهترین ارتباط را با ذهن خریدار برقرار کند. بنا براین هم خوانی رنگ, تصویر و متن روی جلد کتاب بسیار مهم است.بر روی جلد کتاب نام نویسنده، عنوان کتاب، پیام اصلی کتاب و موضوع آن همراه با تصویری متناسب با محتویات کتاب  قرار میگیرد. بهتر است اول عنوان کتاب سپس نام مولف و بعد نام مترجم را چاپ کرد و حتما قبل از نام مترجم  عبارت «ترجمه» یا «مترجم» قرار بگیر. سایت 724 چاپ آماده ارائه خلاقانه ترین طراحی جلد کتاب در کنار بهترین متخصصان و تیم گرافیک درجه یک برای شما است. چرا که کادر ما به مهم بودن یک طراحی خوب و تاثیر آن بر روی فروش و ذهن مخاطب به طور کامل آگاه است.

2-جلد پشت کتاب

جلد پشت کتاب معمولا خلاصه ای باز از محتوای داخل کتاب را شامل میشود و گاهی به معرفی نویسنده میپردازد. این نکته را فراموش نکنید که اگر میخواهید خلاصه ای از کتاب را جمع آوری کنید حتما به سوالاتی که ذهن خریدار را درگیر میکند پاسخ دهید و علائم نگارشی را بررسی کنید. در مورد کتاب های علمی و آموزشی سوابق تحصیلی و مدرک نویسنده را در پشت جلد ذکر کنید تا اعتماد مخاطب را جلب کنید و همچنین بهتر است کتاب و محتویات آن را با زبان یا زبان های دیگر به خواننده معرفی کنید. نام انتشارات، آدرس انتشارات، کد لگوی انتشارات، آدرس اینترنتی انتشارات و کد شابک در جلد پشت کتاب قرارمیگیرد.

طراحی جلد کتاب

 

3-عطف کتاب:

 بر روی عطف کتاب نام مولف، آرم یا  علامت ناشر و عنوان کتاب چاپ میشود. که با توجه به  قطر کتاب به حالت عمودی و افقی قرار میگیرد.

در طراحی جلد کتاب به چه نکاتی توجه کنیم؟

طراحی جذاب برای عنوان کتاب:

مهم ترین و چشم  اندازترین بخش در جلد کتاب، عنوان کتاب است و عنصر اصلی محسوب میشود. که در طراحی آن وسواس زیادی لازم است. عنوان کتاب باید خوانا و جذاب باشد. سعی کنید فونتی را انتخاب کنید که با خط خوانا و درشت نوشته شده باشد. همچنین در انتخاب رنگ برای عنوان، از رنگهای هماهنگ با تصویر کتاب بپرهیزید. عنوانی با حروف پررنگ توجه مخاطب را جلب میکند. در طراحی جلد کتاب از اندازه و مقیاس های مختلف استفاده کنید.

تاثیر عبارت جذاب و کلیدی:

یکی از روش ها برای جلب توجه خواننده استفاده از کلمات کلیدی است. مثل به کار بردن یک عبارت یا یک نقل قول، انتخاب این عبارت بستگی به محتوای کتاب دارد. مثلا اگر کتاب شما داستانی است یک خلاصه  نویسی از اوج داستان عالی است. دقت کنید که کوتاه بنویسید و اصل کلی گویی را رعایت کنید.

فونت مناسب و تصاویر جذاب:

 تغیر در اندازه و تنوع فونت ها خوب است. اما دقت کنید که بیشتر از دو فونت استفاده نکنید. چرا که کار شما را غیر حرفه ای نشان میدهد. سعی کنید  از فونت ها ویژه و خاص استفاده کنید تا این حس را به مخاطب بدهید که این کتاب متفاوت و جالب است. سایت 724 چاپ  در حال حاضر آماده است تا خاص بودن را به  هنر و کتاب شما اضافه کند.رنگ ها تاثیر مستقیم بر ذهن مخاطب دارد. اگر میخواهید که فروش بیشتری داشته باشید. ما رنگهای قرمز، نارنجی، سبز که توجه زیادی را به خود جلب میکنند به شما پیشنهاد میدهیم.تصویر روی کتاب همانند عنوان ارتباط مستقیم با محتوای کتاب را دارد و باید به گونه ای انتخاب شود که برای مخاطب جذاب و تاثیر گذار باشد و کلیات کتاب را بیان کند. همه ی  داستان را بیان نکند بلکه مخاطب را کنجکاو کند. از خودتان سوال بپرسید که ژانر کتاب چیست؟ آیا تصویر پیام کتاب را به مخاطب منتقل میکند؟ ایا تصویر کتاب از کتاب های هم وزن متمایز تر است؟ اینجوری میتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

الویت با طراحی ساده است:

با توجه به تمام گفته های بالا باید بگویم که اغراق و شلوغی بیش از حد در طراحی جلد کتاب جلوه ی خوبی ندارد و باعث دلزدگی  مخاطب میشود. پس سادگی را فراموش نکنید. طرح های ساده نه تنها خسته کننده نیستند بلکه بسیار پر طرفدار هستند.

قیمت طراحی جلد کتاب

قیمت طراحی  جلد کتاب بخشی مهم برای نویسنده است. در این بخش تلاش میکنیم تا درباره ی عواملی که بر روی قیمت طراحی جلد کتاب تاثیر دارد صحبت کنیم. به عنوان مثال انتخاب طراحی جلد کتاب به صورت نوشتاری یا تایپو گرافی بر رو قیمت اثر میگذارد. در این نوع کتاب برای طراحی جلد از تصویر یا  فرم خاصی استفاده نمی شود بلکه طراحی به سبک متفاوتی است. که نمونه ی آن را در کتاب های مذهبی میتوان دید. طراحی های به کار رفته در تایپو گرافی قوی هستش و یکی از شاخص های قیمتی محسوب میشود.

یکی دیگه از موارد تاثیر گذار بر روی قیمت طراحی پشت جلد کتاب است. در طراحی پشت جلد کتاب تبلیغات جایگاه ویژه ای دارد و طراح محدودیتی ندارد. بنابراین طراحی  پشت جلد سلیقه ی بیشتری میخواهد. قطعا دیده اید که در بسیاری از کتاب ها طراحی جلد پشت و جلوی کتاب به صورت یکدست انجام میشود. عناصر و رنگ و المانهای به کار رفته در جلوی جلد تا جلد پشت ادامه پیدا میکند. در این مدل طراحی جلد کتاب ظرافت و دقت بیشتری لازم است و باید طراحی کتاب به صورت تمیز و صحیح انجام شود و همین موضوع یکی از موارد موثر بر تعرفه است.

هنگام خرید کتاب قیمت ها بر روی پشت کتاب یا جلد درون کتاب اماده شده که خرید را برای مخاطب راحت میکند.

طراحی جلد کتاب

اندازه سایز بندی کتاب:

 قطع را اگر بخواهیم معنا کنیم به اندازه ی طول و عرض هر برگ کتاب قطع میگویند و کتاب ها را  بر اساس قطع دسته بندی میکنند. این موضوع در طراحی جلد کتاب موثر است و باید رعایت شود. جلد کتاب باید با ساختار کلی کتاب هماهنگ باشد. این امکان وجود ندارد کتاب کوچک و جلد طراحی شده بزرگ باشد. هماهنگ نبودن برگه های داخل کتاب با جلد منطقی نیست.قطع وزیری یکی از مدل هایی است که دراندازه ی طراحی جلد کتاب به کار میرود. در این پروسه سه بار تا کردن پی در پی کاغذ وجود دارد و ابعاد آن معمولا 70 در50 سانتی متر است. از این مدل برای کتاب های دانشگاهی  و علمی استفاده میشود و طبق استاندارد کشور آمریکا نیز است.

مورد بعدی سایز رقعی است که با سه مرتبه تا کردن کاغذ در وضعیت 60 در 45 انجام میشود. و برش مناسب بر روی آن اجرا میشود. پیاده کردن این روش معمولا بر روی کتاب های رمان و داستانی جذاب تر است و همچنین بر روی کتاب های عمومی به کار میرود.قطع رحلی که به تا شدن کاغذ در دو مرتبه ی متوالی و در اندازه های 45 در 60 است که بعد از برش به شکل نهایی میرسد. درکتابهای نفیس، مجلات و همینطور کتاب های کمک آموزشی از این مورد استفاده میشود و این مورد مطابق با استاندارد جهانی است.برخی از کتابها به صورت قطع جیبی طراحی شده است که با 4 بار تا کردن متوالی کاغذ 50 در 70 و همینطور 60 در 45 طراحی و برش داده می‌شود.این را بگویم که قطع های جیبی و پالتویی بعد از موارد بالا بسیار پر طرفدار هستند.سایز و ابعادی که برای کتاب به قطع‌‌های خشتی استفاده می‌شود بیشتر 45 در 60 بوده و به 6 قسمت مساوی تقسیم می‌شود به طور کلی کاغذ در این فضا در ابعاد 50 در 70 دیده می‌شود و در طراحی جلد کتاب برای کودکان و نوجوانان بهترین گزینه است. هم چنین برای طراحی کاتالوگ از این مورد استفاده میشود.این را بگویم که در طراحی جلد کتاب ابعاد و قطع های دیگری استفاده میشود که کاربرد کمتری دارد و اینجا ذکر نشدند.

سفارش طراحی جلد کتاب:

سفارش جلد کتاب خود را به ما بسپارید. اگر مایلید کتاب و هنر خود که حاصل دسترنج و زحمات شماس را به چاپ برسانید و برای طراحی جلد کتاب و سایر موارد مربوط به طور حرفه ای و خاص عمل کنید. تیم سایت 724 چاپ بهترین ها را برای شما فراهم میکند و مشاوران ما در کنار شما هستند تا همراه هم مسیر به ثمر رساندن کتابتان را سبز نگه داریم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.3]
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)