تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ

تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ؛ چرا در چاپ افست رنگ تغییر می‌کند؟

در چاپ افست تغییر رنگ مشکل بسیار رایجی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند. ممکن است به دلایل گوناگونی رنگی که در طرح چاپ خود برگزیده‌اید و روی صفحة نمایش می‌بینید موقع چاپ کاملاً تغییر کند. این موضوع سبب می‌شود تا به خصوص افرادی که با صنعت چاپ آشنایی چندانی ندارند، از کیفیت چاپ راضی نباشند. مشکل تغییر رنگ در چاپ و تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ می‌تواند هزینه‌های زیادی روی ناشران قرار دهد و باعث هدر رفتن بودجه‌های تبلیغاتی نیز شود. بنابراین بسیار مهم است تا حد امکان از این مشکل جلوگیری شود. ما در چاپخانه 724-کتاب با استفاده از تکنیک‌های خاصی سعی می‌کنیم تا از بروز این تفاوت در صفحه نمایش و چاپ تا حد امکان جلوگیری کنیم.

 مشکل تغییر رنگ در چاپ افست؛ دلیل تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ چیست؟

در بیشتر مواقع به ویژه در چاپ کتاب رنگی با چاپ افست، شاهد مشکل تغییر رنگ در چاپ هستیم. در این صورت مشتریان با این پرسش مواجه می‌شوند که چرا رنگ طرح‌های چاپ شده با رنگی که در صفحه‌نمایش دیده می‌شود یکسان نیست؟ علل متفاوتی برای این مشکل وجود دارد. نوع کاغذ، بد کالیبره شدن صفحه نمایش و چاپ، استفاده از دستگاه چاپ افست قدیمی و تنظیم چاپ غلط و غیره، همه این موارد می‌توانند از علل تغییر رنگ چاپ باشند. یکی از مهم‌ترین و البته در عین حال ساده‌ترین علل این است که، سیستم رنگ در همه دستگاه‌هایی که تصویر را در آن مشاهده می‌کنید، متفاوت است. بنابراین، ممکن است حتی آنچه که روی مانیتور خود می‌بینید، رنگ صحیح تصویر نباشد!

بیشتر بخوانید: مراحل چاپ کتاب

مدل های رنگ، اصلی‌ترین دلیل تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ

تفاوت RGB و  CMYK چیست؟ مدل‌های رنگی جز اساسی ترین علل تفاوت رنگ در صفحه نمایش و چاپ هستند. به طور جامع دو مد رنگی RGB برای صفحات نمایش کامپیوترها  و CMYK برای چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر یک از آن‌ها دارای اصول متفاوتی هستند. در نتیجه محصول نهایی آن‌ها نیز ممکن است تفاوت بسیاری داشته باشد. RGB در صفحات دیجیتالی مثل موبایل، صفحه نمایش لپ تاپ، تلویزیون و صفحات وب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها ها همگی دارای نور هستند در حالی کهCMYK مربوط به صفحاتی چاپی است که منبع نوری در آن‌ها نیست. این دو مدل رنگ هر یک دارای کدهای مخصوص به خودی هستند که نمی‌توان جای آن ها را با هم عوض کرد حین استفاده. برای نمونه در چاپ سررسید اختصاصی نباید مد رنگی فایل چاپیRGB  باشد و آن را برای چاپ به دستگاه داد. زیرا در این صورت امکان تفاوت رنگ چاپ در نسخه نهایی بسیار زیاد خواهد بود.

تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ

دلایل مرتبط با کاغذ که باعث تغییر رنگ در چاپ افست می‌شوند

در کنار تفاوت منبع رنگ در صفحه نمایش و چاپ، به طور کلی می‌توان دلایل زیر را رایج‌ترین علل برای تغییر رنگ در چاپ افست و استفاده از کاغذهای مختلف دانست. در ادامه هر یک از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

جنس کاغذ و تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ

یکی دیگر از دلایلی که ممکن تفاوت رنگ چاپ در چاپ افست ایجاد کند، جنس کاغذ است. کاغذهای سفید با کاغذ کاهی و کاغذ گلاسه تفاوت‌های زیادی در نحوه نمایش رنگ‌ها ایجاد می‌کنند. به همین علت است که مثل قطع کتاب‌ها که هر یک از آن‌ها مانند قطع رقعی برای دسته خاصی مناسب است، انتخاب جنس کاغذ نیز اهمیت بسیاری دارد. بیشتر مواقع با کیفیت‌ترین تصاویر روی کاغذ گلاسه چاپ خواهند شد که شباهت بسیاری به تصاویری که بر روی صفحه نمایش می‌بینید دارند.

ترکیبات به کار رفته در کاغذ سبب تغییر رنگ چاپ می‌شود

دلیل دیگر تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ افست به ترکیبات شیمیایی کاغذ بستگی دارد. مواد افزودنی و بافت‌های متفاوت کاغذ در مقابل انواع جوهرها و دستگاه‌های چاپ مختلف به شکل‌های متفاوتی واکنش نشان می‌دهند. در این صورت ممکن است رنگ نمایش داده شده در یک کاغذ با کاغذ دیگر فرق کند.

رنگ کاغذ و تغییر رنگ چاپ

تمام طراحی‌‌های چاپ‌شده روی کاغذ رنگی، رنگ کاغذ را به خود می‌گیرند. برای نمونه طرح چاپ شده روی کاغذ آبی رنگ، مایل به فیروزه‌ای دیده می‌شود. این مسئله غیر قابل اجتناب است.

تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ

چگونه از تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ جلوگیری کنیم؟

تا اینجا به علل اساسی تفاوت رنگ در صفحه نمایش و چاپ پی بردیم. اگر چه تفاوت کاغذها و جنس آن‌ها معمولاً در نهایت تفاوت کوچکی در رنگ‌ها ایجاد خواهد کرد، اما برای اینکه تجربه بهتری از چاپ را کسب کنید می‌توانید چند کار برای جلوگیری از تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ انجام دهید. ما در چاپخانه 724-کتاب از شروع فرآیند طراحی و صفحه آرایی کتاب تا مرحله صحافی و دریافت مجوز پخش کتاب در کنار شما هستیم و سعی می‌کنیم با ارائه توصیه‌ها و رعایت نکات مهم از بروز اختلاف رنگ در چاپ جلوگیری کنیم. برای اینکار باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  1. بر فرآیند چاپ نظارت داشته باشید.
  2. طرح خود را بر اساس رنگ کاغذ و جنس آن انتخاب کنید و کد رنگ‌ها را قبل از چاپ بررسی کنید.
  3. قبل از چاپ عمده، چند نسخه اولیه تهیه کنید تا از یکی بودن رنگ‌ها مطمئن شوید.
  4. در هنگام ارسال فایل به چاپخانه حتماً از مد رنگ CMYK استفاده کنید.
  5. دستگاه‌های چاپ جدید را که کمترین اختلاف رنگ را دارند انتخاب کنید.

چاپخانه 724-کتاب؛ با کیفیت‌ترین چاپخانه کتاب در ایران

در این مقاله با دلایل تفاوت رنگ در مانیتور و چاپ آشنا شدیم و بررسی مشکل تغییر رنگ در چاپ افست پرداختیم. تفاوت مد رنگی، تفاوت جنس کاغذ و استفاده از دستگاه‌های مختلف باعث اختلاف در رنگ چاپ می‌شود. ما در چاپخانه 724 کتاب قبل از چاپ به همه این نکات توجه خواهیم نمود، استفاده از رنگ CMYK در فایل چاپی را بررسی خواهیم کرد، رنگ مناسب را متناسب با جنس کاغذ انتخاب کرده و در نهایت قبل از چاپ یک نمونه اولیه برای تأیید رنگ‌ها تهیه می‌کنیم. تکنسین‌های ما از ابتدا تا انتهای فرآیند چاپ بر کار نظارت دارند تا نتیجه نهایی همان کیفیت مد نظر مشتریان را داشته باشد.

چاپ کتاب با بهترین قیمت در ۷۲۴ چاپ

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)